Dobre samopoczucie to niebywale ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to pojęcie opiera się na wielu zróżnicowanych czynnikach. Jednym z najważniejszych filarów dobrego samopoczucia jest zdrowy styl życia, na który z kolei składa się ilość aktywności fizycznej, regeneracja, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz dieta żywieniowa. Jeszcze sto lat temu nikt nie przywiązywał zbyt dużej wagi do tego, co znajduje się na talerzu i jak wielki wpływ na naszą kondycję psychiczną mają składniki odżywcze. Dziś wiemy jednak, że każdy produkt spożywczy jest mieszanką witamin, minerałów i innych wartości odżywczych, które mają realny wpływ na naszą formę. Co zrobić, by jedzenie faktycznie miało korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Regularne posiłki

Regularność spożywania posiłków ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Powinni pamiętać o tym nie tylko ci, którzy pragną pozbyć się kilku nadwyżkowych kilogramów, ale również osoby, którym zależy na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Szacuje się, że człowiek powinien w ciągu dnia spożyć przynajmniej cztery zbilansowane posiłki. Rozpoczęcie dnia od pełnowartościowego śniadania jest najlepszym sposobem na dostarczenie sobie energii już na samym początku. Należy również pamiętać, że organizm potrzebuje konkretnej ilości energii, by sprawnie trawić dostarczaną żywność. Dzięki regularnym dostawom takiej energii możemy cieszyć się sprawną przemianą materii oraz siłą do działania w ciągu dnia. Niezbędne witaminy wspierają pracę mózgu i tym samym wpływają na naszą produktywność. Regularne i zdrowe posiłki mają ogromny wpływ na procesy zachodzące w organizmie, a tym samym na nasze samopoczucie.

Jakość spożywanych posiłków

W gruncie rzeczy nie chodzi tylko o to, by sięgać po jedzenie regularnie. Jakość posiłków jest w tej sytuacji równie ważna. Osoby pragnące cieszyć się świetnym samopoczuciem od początku do końca dnia powinny sięgać po zdrowe i nieprzetworzone jedzenie. Każdy posiłek powinien być zbilansowany i cieszyć się odpowiednią zawartością składników odżywczych. Zdecydowanie warto postawić na świeże warzywa i owoce, ponieważ są one najlepszym dostawcą zdrowych elementów. Równie ważny jest błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których należy poszukiwać w mięsie oraz rybach. Doskonałym przykładem jest dieta śródziemnomorska, którą zalicza się do jednych z najzdrowszych na świecie. W diecie tej dominują świeże warzywa, owoce morza, ryby, mięsa i doskonałej jakości oliwa. Zdecydowanie warto również zwrócić uwagę na produkty zaliczane do grona superfoods. W Polsce do najpopularniejszych należą czosnek, cebula, kasza jaglana, orzechy włoskie czy jarmuż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *