Wydolność fizyczna wpływa nie tylko na jakość treningu u osób intensywnie trenujących, ale również na jakość życia u wszystkich pozostałych. Ostatecznie dobra kondycja i możliwości organizmu mogą nam się przydawać w pracy, podczas rekreacji czy nawet zwiedzania atrakcji turystycznych podczas urlopu. Istnieje kilka sposobów na to, aby w określonym czasie znacząco poprawić wydolność organizmu. Jak to zrobić? Poniżej znajdują się podpowiedzi dotyczące skutecznych ćwiczeń.
Popularne sporty dla każdego
Poprawę wydolności organizmu warto zacząć od dyscyplin, które są dostępne niemal dla każdego i dość przyjemne. Na wydolność fizyczną wielki wpływ mają pływanie, sporty walki czy bieganie. Równie mocno wpływają na nią również jazda na rowerze oraz taniec. Pierwszą dyscyplinę z powodzeniem można połączyć z interesującymi wycieczkami, tym bardziej że w Polsce jest coraz więcej atrakcyjnych tras rowerowych, a z kolei taniec jest ćwiczeniem, które zapewnia sporo zabawy i radości. Każda z wyżej wymienionych dyscyplin, o ile jest uprawiana regularnie, w jakimś stopniu uzależnia i może stać się stałym nawykiem, zmieniającym możliwości naszego organizmu w znaczący sposób.
Przysiady i podskoki
To ćwiczenie, które na samym początku może okazać się wyjątkowo męczące dla wielu osób, ale coraz większa łatwość w ich wykonywaniu będzie dowodem na ich skuteczność. Wystarczy ustawić nogi szeroko i zrobić głęboki przysiad, wypinając pupę do tyłu, a następnie szybko wyskoczyć do góry. Podczas lądowania na ziemi, ponownie trzeba wrócić do pozycji przysiadu. Wielkim walorem tego ćwiczenia jest nie tylko jego potwierdzona skuteczność, ale i to, że można je wykonywać w dowolnym miejscu. Wystarczy kilkanaście powtórzeń kilka razy w tygodniu, a potem stopniowe zwiększanie ilości przysiadów, aby już po kilku tygodniach cieszyć się większą wydolnością, skocznością i koordynacją.
Burpees
To popularne ćwiczenie, które polega na tym, aby stanąć prosto, zrobić przysiad, dotknąć rękami podłogi, a następnie gwałtownym skokiem wyrzucić nogi do tyłu. W ten sposób ciało powinno w szybkim tempie znaleźć się w pozycji deski. Kolejnym etapem jest dynamiczny powrót do pozycji przysiadu i podskoczenie do góry. Burpees powinny być robione w jednej serii bez zatrzymywania się, dlatego na początku warto zdecydować się na mniejszą ilość powtórzeń i z każdym kolejnym treningiem ją zwiększać. Ćwiczenia wpłyną nie tylko na wydolność fizyczną, ale również na wygląd nóg, pośladków, ramion i brzucha.