Prowadzone od lat badania potwierdzają fakt, że sen ma gigantyczne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz naszego samopoczucia. Dorośli ludzie powinni spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę, a osoby starsze od siedmiu do ośmiu. Jeśli ten zdrowy nawyk jest praktykowany, to wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również na samopoczucie na co dzień oraz pracę wielu narządów. Stanowi również ochronę przed rozwojem wielu chorób. Jak dokładnie sen wpływa na ludzki organizm? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Wpływ snu na samopoczucie oraz koncentrację
Sen jest szczególnie ważny, jeśli w najbliższym czasie człowiek będzie musiał być skoncentrowany. W ciągu mniej więcej ośmiu godzin snu organizm jest w stanie w pełni się zregenerować, a człowiek może uporządkować myśli i wspomnienia, co w późniejszym czasie przekłada się na kreatywność i zdolność jasnego myślenia. Brak snu u dzieci powoduje u nich nadpobudliwość, a z kolei dorośli w takim wypadku borykają się z gorszą pamięcią, rozdrażnieniem i brakiem umiejętności logicznego myślenia. Odpowiednia dawka snu wpływa więc na naszą codzienność i jest szczególnie ważna przed ważnymi egzaminami, prezentacjami czy spotkaniami, podczas których musimy się wykazać.
Wpływ snu na organizm
Najnowsze badania dowodzą, że ludzie, którzy się wysypiają żyją dłużej od tych, którzy zaniedbują tę czynność. Regularny, odpowiednio długi sen jest w stanie obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, obniża ciśnienie i chroni przed depresją. W czasie snu regeneruje się nasz mózg, dlatego po przebudzeniu jesteśmy w stanie myśleć klarownie, pozytywnie i nie jesteśmy podatni na uleganie nerwom. Ludzie żyją dziś w tempie znacznie szybszym niż kiedykolwiek i często bagatelizują wysyłane przez organizm sygnały. Tymczasem okazuje się, że długotrwałe niewysypianie się może doprowadzić do rozwoju cukrzycy oraz otyłości, sprzyja depresji i stanom depresyjnym, zwiększa podatność na stany lękowe oraz zaburzenia emocjonalne.
Sen a odchudzanie
Wysypianie się, choć nie kojarzy się z wielkim wysiłkiem czy wyrzeczeniami, ma wielki wpływ na odchudzanie się. W trakcie snu uwalniają się hormony odpowiedzialne za apetyt, uczucie sytości oraz metabolizm. W rezultacie osoby, które się nie wysypiają mają dwa razy większe szanse na nadwagę czy nawet otyłość od tych, które dbają o odpowiednią długość snu. Kiedy sen osiąga poziom REM, organizm spala największą ilość glukozy, z mózg pracuje bardzo intensywnie, co również ma wpływ na sylwetkę.