Zdrowa i zbilansowana dieta to czynnik przekładający się nie tylko na nasz wygląd i samopoczucie, ale również na pracę wszystkich organów i układów wewnętrznych. Wraz z jedzeniem dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak minerały czy witaminy. Zdrowe odżywianie się i unikanie żywieniowych pokus jest szczególnie ważne w przypadku osób, które mają skłonności do tycia, a chcą cieszyć się piękną sylwetkę. Jak na co dzień utrzymywać zdrową dietę i unikać niezdrowych przekąsek? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi.

Rób listy zakupów i czytaj etykiety

Spontaniczne zakupy w supermarketach robione w pośpiechu i bez zastanowienia bardzo często skutkują tym, że kupujemy mnóstwo produktów wątpliwej jakości. Warto poświęcić wcześniej chwilę na to, aby dokładnie zaplanować zakupy i nie kupować niczego spoza listy. Dzięki takiej konsekwencji będziemy mieli pewność, że w domowej lodówce nie znajdzie się nic, co mogłoby zakłócić zdrowy jadłospis. Bardzo ważne jest również to, aby kupować produkty wysokiej jakości. Czytanie etykiet znajdujących się na produktach zapewnia nam dostęp do listy składników, które warto weryfikować. Zazwyczaj warto dopłacić drobną sumę, aby kupić produkt naturalny i pozbawiony chemicznych dodatków.

Planuj posiłki z wyprzedzeniem

To kolejny ważny nawyk, który wyeliminuje konieczność kupowania niezdrowych przekąsek czy niezbyt zdrowych półproduktów. Warto przynajmniej dzień wcześniej zaplanować posiłki na cały kolejny dzień, włączając w nie zdrowe przekąski, solidne śniadanie czy obiad, w którym co najmniej połowę porcji stanowią warzywa. Wyposażenie się w zdrowe przekąski, takie jak orzechy, nasiona, surowe owoce czy warzywne koktajle sprawi, że w ciągu dnia nie będzie potrzeby dokupowania naprędce niezdrowych snacków.

Prowadź dziennik spożywanych posiłków

Ten zwyczaj wprowadzi nie tylko porządek do codziennej diety, ale przy okazji będzie stanowił dodatkową motywację dla osób, które mają skłonność do podjadania. Jeśli w dzienniku znajdują się same zdrowe, dobrze skomponowane posiłki i pełne wartościowych składników przekąski, to mało kto będzie chciał na liście umieścić słodkiego batonika, chipsy czy dania typu fast food. Psychologiczny trik będzie wymuszał dalszą dyscyplinę w tym zakresie. Warto zapisywać w nim również ilość spożywanej codziennie wody, której znaczenia nie da się przecenić. W ostatnich latach pojawiło się również mnóstwo aplikacji, które ułatwiają szybkie zapisywanie codziennych posiłków, a nawet obliczają ich kaloryczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *